Oňuk krkonošský
(Ceratopalmatus marsupialis corconticus, dříve Pavidus corcontis Dix)


Původní endemický druh, vyskytující se pouze v Krkonoších. První zmínka dle znalce krkonošské přírody a pracovníka lesní správy KRNAP Milana Vícha, zvaného Facír, je k nalezení v Dixově kronice Pece pod Sněžkou na str. 56 – 57 i s neumělým vyobrazením (dnes uloženo v archivu v Trutnově). Vích cituje zprávu plk.v.v. ing. Josefa Šourka, kronikáře a konzervátora přírody, který na zmínku v Dixově kronice narazil: „Jedná se o tajemného tvora, (…), který je svým výskytem ojedinělý na území celého Rakouska-Uherska.“ (Vích, časopis Krkonoše 1998, č. 4, str. 4, viz celý článek). Je extrémně plachý a úspěšně se skrývá. Vzácné zmínky o tom, že byl pozorován, nebývají brány vážně. Oňuk totiž bývá registrován pouze v pokročilých nočních hodinách jedinci, kteří se vracejí z restauračních zařízení, horských bud a barů a jejich svědectví bývá odmítáno poukazováním na jejich málo střízlivý stav v době vizuálního záchytu oňuka. Oňuk se tak ocitá po boku nezpochybnitelných tvorů, jakými jsou Yetti (Sasquatch, Bigfoot), Lochneska nebo Olgoj Chorchoj: všichni vědí, že existují, ale nikdo je nikdy neviděl (svědectví jsou zpochybňována, nevěří se jim). Existenci oňuka nakonec připouštějí i analytické nástroje, založené na umělé inteligenci: „V případě Oňuka není možné jednoznačně říct, zda je skutečný nebo ne, protože neexistují žádné konkrétní důkazy, které by jeho existenci potvrdily nebo vyvrátily. Někteří lidé tvrdí, že se s tímto tvorem setkali, zatímco jiní zase tvrdí, že jde jen o mýtus a neexistuje. Vědecká komunita však nemá dostatečné důkazy o existenci tohoto tvora a tak se většinou Oňuk řadí do kategorie kryptidů. Kryptidy jsou obvykle popisovány jako neznámá zvířata, která jsou obtížně pozorovatelná nebo dokonce úplně skrytá.“ (s použitím ChatGPT 4) Oblíbená a ke škodě poznání široce využívaná internetová encyklopedie Wikipedie uvání oňuka v kategorii Kabinet kuriozit – biologie: Wikipedie:Kabinet kuriozit/Biologie – Wikipedie (wikipedia.org)
Odborný výzkum oňuka, jeho popis a popis jeho typického chování se významně lokálně liší i v rámci tak malého geografického území Krkonoš: jinak popisuje oňuka badatelská škola východokrkonošská (s centrem v Obřím Dole) a jinak vědecká škola západních Krkonoš (Rokytnicko). Je možné, že lokální podmínky vedly evolučně k odlišnému vývoji. Podle jiných badatelů se spíše jedná o samčí a samičí variantu, odlišující se jelením parožím (samec) a mufloními růžky (samice). Je též pravděpodobné, že samci i samice jsou silně teritoriální a zatímco samice se zdržují po většinu roku ve východní části pohoří a skrývají se v turistům nepřístupných částech Obřího Dolu a na rašeliništích, samci preferují vysokohorské louky západních Krkonoš kolem pramenů Labe, Pančavy a Mumlavy a přilehlé hluboké lesy v nižších partiích od Kotelních jam, přes Vlčí hřeben, Zadní Plech po Krakonošovu snídani. Obě pohlaví se navštěvují pouze v době říje v nejvyšších partiích hor mezi Violíkem, Sněžnými jamami, Vysokým kolem a Špindlerovkou. Pozorováním výskytu výhradně samic s mufloními růžky v okolí Sněžky, stejně tak pod vlivem nálezů skořápek oňučích vajec v těchto lokalitách, mohlo dojít k mylné domněnce Dixově i Víchově, že se oňuk vyskytuje pouze v Obřím Dole, navíc jen ve formě menšího veverkovitého tvora se zahnutými růžky. Ve skutečnosti se zde vyskytují pouze samice, zatímco impozantní mohutní zajícovití samci s majestátním parožím se zdržují na opačné straně hor. Kromě zmíněné doby páření na konci května a v červnu (dle Vícha), kdy se láskyplně potkávají v centrální části pohoří (tato romantická představa je zásadně zpochybněna pravděpodobným způsobem kopulace zády k sobě). Je docela dobře možné, že k sobě opačná pohlaví nepociťují žádnou náklonnost a páří se jen z biologické nutnosti, s určitou nechutí a odevzdaností diktátu přežití živočišného druhu. Tomu by odpovídalo i důsledné oddělení samců a samic po zbytek roku, kdy se uchylují na opačnou stranu hor a mezi sebe staví nejvyšší hřebeny Krkonoš, aby ani v náhlém poblouznění nebylo snadné vyhledat partnera opačného pohlaví. Případně, aby si to daný jedinec při náročném překonávání horského terénu včas rozmyslel a setrval šťastně a nerušeně v celibátu až do dalšího pravidelného nutného a možná nepříjemně pociťovaného volání přírody, která si vymáhá svou daň pro zachování rodu .
Oňuk podle badatelů ve východních Krkonoších: socha oňuka s audioprůvodcem základními informacemi stojí v Obřím Dole, u Boudy pod Sněžkou. Oňuk je popisován jako zajíc s ocasem veverky se zahnutými mufloními růžky, za které se zavěšuje na stromy a v případě nebezpečí se snaží maskovat tak, že na sebe bere podobu suchého listu. Stále se třese, odtud německé označení „Zitrig“. Jde o vejcorodého savce (Prototheria, podle novějších hypotéz Australosphenida) s kapsou na břiše, ve které nosí mládě, které v této kapse přijímá mateřské mléko. Tím připomíná vačnatce (Marsupialia). Na nohách má blány, aby si usnadnil pohyb na místních rašeliništích. Je pravděpodobné, že v této oblasti byly pozorovány pouze samice a popis celého druhu byl tak redukován na fyziologické znaky samičí.
Oňuk pozorovaný západokrkonošskou badatelskou školou: podobá se značně velkému až nepřirozeně přerostlému zajíci s jelením parožím a ocasem, který připomíná ocasy druhohorních ještěrů. Je možné, že jde o velmi neobvyklý penis se čtyřmi hrbolky na špičce, stejně jako u ježur (Tachyglossidae), čeledi, která se spolu s čeledí ptakopysků a oňukem řadí mezi podtřídu vejcorodých savců. Pravděpodobně jde o pozorování dospělých samců, což podporuje teorii hrbolkovitého penisu, zaměňovaného s ocasem. Pokud jde skutečně o samce, vysvětlovalo by to nejen odlišný typ ozdoby hlavy (paroží namísto růžků), ale i značný rozdíl ve velikosti malých veverkovitých tvorů kolem Obřího Dolu a mohutných zajícovitých samců mezi Rokytnicí, Harrachovem a Labskou boudou.
Dosud neznámý tvor, zachycený na obraze z okolí Přední Labské: v kaňonu Labe nad Labskou soutěskou, nad bývalou papírnou, by se měli vyskytovat záhadní tvorové, podobní jelenům, kteří ale jeleny nejsou. Jsou zachyceni na dobové olejomalbě, uchovávané v objektu bývalé papírny, dnešní vodní elektrárně, na Přední Labské. Podle svědectví spolumajitele elektrárny, pana Vratislava H. jde o dravé masožravce, kteří loví pstruhy v náhonu, vybírají ryby z haltýřů a jsou přitom schopni sezobnout i ledňáčka v letu. Jsou nebezpeční i člověku (autor obrazu, který byl jejich životem fascinován natolik, že je z úkrytu pozoroval a zachycoval na svých obrazech, se prý stal sám jejich obětí). Způsobem lovu připomínají chování velociraptorů a jedno ze zobrazených mláďat má čumák, připomínající ptakopyska či pterodaktyla. Na Přední Labské jsou přesvědčeni, že jde o nebezpečné mutanty, kteří vznikli dlouhodobou expozicí účinkům radonu. Výchozy radioaktivního plynu jsou v Krkonoších běžné (známá je například studánka se zázračnou radioaktivní vodou v lese nad Stromkovicemi pod Rezkem, kam si pro její léčivé účinky chodí lidé vodu nabírat a konají sem každoroční pouti). V okolí Přední Labské a na Horních Mísečkách navíc přímo probíhala zkušební těžba radonu v 50. letech 20. století a výchozy této rudy i kontaminované haldy vytěžené horniny mohly vést ke zmutování tvorů, vystavených účinkům radioaktivity.


Obecně přijímané charakteristiky:

Je přejímán názor o kapse (stejné, jakou se vyznačují vačnatci), ve které nosí vejce, inkubuje je a mladý jedinec pak v kapse odrůstá a saje mléko. Podle jiných zdrojů oňuk vejce snáší a schovává v kamenitých sutích, Vích zmiňuje nálezy vápenatoželezitých skořápek vajec v sutích Obřího Dolu. Je ovšem možné, že k nálezům došlo, protože se v těchto sutích samice oňuka zbavuje skořápek po vylíhnutí mláděte, aby mláděti nepřekážely ve vaku. Není jasné, zda se vak k inkubaci mláděte pouze dočasně vyvíjí březí samici, jako u ježur z příbuzné čeledi Tachyglossidae, nebo zda jde o trvalý znak jako u vačnatců. Bezvýhradně je obecně přijímán poznatek o blánách, usnadňujících oňukovi pohyb v bažinatém terénu horských rašelinišť. Byly pozorovány žluté stopy v podobě děr do jarního sněhu, není jasné, zda jde o pozůstatky páření (to by sice mělo probíhat až na konci jara, ovšem ve vysoko položených partiích hor kolem Sněžných jam a Vysokého kola, Labské a Pančavské louky, kde mnohdy leží zbytky sněhu až do začátku července), vyměšování či jiné biologické aktivity. Není jasné, čím se oňuk živí, ani zda je či není člověku nebezpečný (s výjimkou dále zmíněné, pravděpodobně zmutované varianty z okolí Přední Labské, vlastnostmi podobné velociraptorům). Nejbližší příbuzné druhy, ptakopyskové ani ježury, v dospělosti zuby nemají (jen mladí ptakopyskové mají trojhroté stoličky, charakteristické pro savce, ježury zase jen mléčný zub sloužící k narušení skořápky při líhnutí, který posléze vypadává). Určité nebezpečí by mohl představovat případný jedový aparát, protože zatímco u ježur je jedový dráp prakticky neškodný, ptakopyskové disponují jedovými žlázami v oblasti stehna a jejich jed, který sice není pro člověka smrtelný, způsobuje nesnesitelnou bolest a otoky, které mohou trvat i po několik měsíců. Nedoporučuje se tedy hladit oňuka po zadku ani osahávat zmíněné žluté díry ve sněhu, protože právě u ptakopyska se stále vedou spory, zda právě jejich jedový aparát neslouží jako pomocný orgán při kopulaci, jejímž pozůstatkem mohou ony žluté díry být. Ke kopulaci může sloužit hrotitý ocas samce, opatřený snad až čtyřmi penisy. Ty mají zaručit funkční spojení se samicí, která k páření nasedá zády k samci. Samotný akt splynutí tedy není dostatečně dobře kontrolován a zmnožení penisů má zaručit, že alespoň na jeden z nich samice nasedne svou pochvou (že se, mysliveckou mluvou řečeno, “strefí”). Blíže je navýsost pozoruhodná problematika páření pojednána v samostatném odborném příspěvku na těchto stránkách.

Nejpodobnějším a snad i příbuzným druhem se jeví v Rakousku se vyskytující raurakl (Raurackl), v Německu známý pod jménem wolpertinger (viz. Wikipedie Wolpertinger – Wikipedia ). Ten se evidentně vyskytuje v Tyrolských Alpách a v přilehlých oblastech Bavorska až po Durynský les. Citovaný zdroj odkazuje na další podobné druhy ve Skandinávii i jinde.
V české populární kultuře se ve filmu Za trnkovým keřem (ČSSR, 1980, režie Václav Gajer)) objeví v rukou Josefa Kemra vycpanina, připomínající oňuka, nazývaná ve filmu „pivoň“. Jedná se pouze o filmovou rekvizitu z dílen Filmového studia Barrandov a název zvířete je dílem scenáristické fikce. Vliv populární kultury je ovšem velmi silný, proto bývá oňuk lidově označován za „pivoně“.
Několik hypotéz o původu oňuka:

1. jde o původní druh, který se v průběhu evoluce vyvinul a adaptoval pro specifické podmínky arkticko-alpinské tundry v srdci Evropy. Možná se dokonce jedná o druhohorní relikt z doby jury či křídy, přeživší pozůstatek z doby dinosaurů, podobně jako Lochneska. Vzhledem k tomu, že vejcorodí savci (Prototheria) se na zemi objevili již před 200 miliony lety, kdy došlo ve střední juře k oddělení od ostatních savců, může se jednat o třetího vzácného reprezentanta řádu ptakořitních (Monotremata) vedle dosud žijících ptakopyskovitých (Ornithorhynchidae) a ježurovitých (Tachyglossidae)..
2. jde o v Krkonoších zdomácnělou variantu raurakla (wolpertingera), zavlečeného z Alp tyrolskými kolonisty, kteří přesídlovali do Krkonoš od 16. století, zprvu jako dřevorubci, těžící a plavící dřevo pro kutnohorské stříbrné doly, později rozvíjeli na hřebenech hor budní hospodářství.
3. vzhledem k doloženým svědectvím o oblíbené schopnosti Krakonoše brát na sebe různé podoby a ke značné frekvenci etnografických pramenů, zmiňujících častou proměnu Krakonoše v zajíce a jelena, může jít o jednu z podob Krakonoše. Tomu by odpovídala i obvyklá doba pozorování oňuka v nočních hodinách. Krakonoš cestou ze stejného hostince, jako náhodný pozorovatel na sebe z rozvernosti bere zvířecí podobu, jen se nemůže rychle rozhodnout kterou a je zrovna zpozorován v této mezifázi mezi jelenem a zajícem, případně muflonem (nebo spíše kozlem, za kterého se též často proměňuje při svých šprýmovných kouscích, které rád tropívá lidem – záměna kozlích rohů za mufloní či kamzičí je docela dobře představitelná). Pro tuto hypotézu svědčí i velký rozdíl v pozorovaných variantách i zaznamenaném chování (zajíc, veverka, jelení parohy, mufloní rohy, rozdíly ve velikosti, veverčí ohon, ocas praještěra, obranná podoba suchého listu, zavěšení za růžky na větvi a naopak zastrašovací pozice útočícího jelena). Hypotézu o oňukovi coby možné podobě Krakonoše nepřímo potvrzuje i názor umělé inteligence, která označuje oňuka za kryptid (viz. výše): „Existence Krakonoše v reálném smyslu slova však není prokázána a je považována za mýtus. Pokud by se ale jednalo o neznámý druh zvířete, pak by se mohl řadit mezi kryptidy.“ (ChatGPT 4)
4. nebezpeční tvorové z Přední Labské mohou být oňuci. Hypotéza o mutaci vlivem radonu ve spojení s popsaným způsobem lovu a agresivitou opět odkazuje k původu v éře dinosaurů a podporuje domněnku, že se jedná o stovky milionů let starý druh, který evolučně přežil své souputníky. Možná mu v adaptaci pomohla právě schopnost snášet radioaktivní prostředí. Pokud by se tato pozorování potvrdila, jednalo by se o mimořádně nebezpečného tvora. Proto jsou svědectví o jeho pozorování tak vzácná – setkání s novodobým velociraptorem nelze vpodstatě přežít a tudíž o něm potom vyprávět.
Taxonomie

Víchem uváděné latinské označení Pavidus corcontis Dix mělo vyjádřit charakteristickou vlastnost plachosti (pavidus) a vzdát hold prvnímu, kdo se nebál o oňukovi veřejně zmínit, tedy kronikáři Dixovi. Vzhledem k lingvistické nepřesnosti nejen v latinském tvaru „krkonošský“ (správně corconticus/corcontica) a s ohledem na aktuální stav poznání byl po konzultaci s odborníkem, Mgr. Bořivojem Markem, PhD., zvolen aktuální název, reflektující charakteristické znaky podobné vačnatcům (Marsupialia). Oňuk je samostatnou čeledí (Ceratopalmatidae), třetí známou dosud žijící, vedle čeledí ptakopysků (Ornithorhynchidae) a ježur (Tachyglossidae). Tyto tři čeledi dohromady tvoří řád ptakořitných (Monotremata), jediný dosud přeživší řád podtřídy vejcorodých savců (Prototheria). Nutnost důsledného hájení oňuka, jehož nejbližší příbuzní se vyskytují pravděpodobně až u protinožců, by měla být naprostou prioritou při ochraně přírody. Stejně tak je nezbytné rozvíjet systematické pozorování a studium tohoto jedinečného druhu.
Hlášení pozorování oňuka adresujte vzhledem k nečinnosti orgánů ochrany přírody badatelským centrům v Boudě pod Sněžkou nebo U protivného dědy. V případě druhého zmíněného centra jsou vítána hlášení, fotografie či nákresy, případně hmotné doklady výskytu oňuka pouze v písemné formě poštou (pro podpoření krachující České pošty) na adresu: Výzkumné centrum Oňuka krkonošského, Františkov 21, 542 45 Rokytnice nad Jizerou.
Vzhledem k tomu, že se místa (zaručeně nepotvrzeného) výskytu oňuka překrývají s místy výskytu tetřívka, dochází ke stále významnějšímu rušení oňuka tetřívkovým tokáním a hrozí jeho vypuzení z tradičního teritoria, čímž by vznikla nenahraditelná škoda, přímo černá díra v biodiverzitě Krkonoš.

Výzkumné centrum
Oňuka krkonošského
Františkov 21
542 45 Rokytnice nad Jizerou